W Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Białymstoku funkcjonującym w ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku mogą uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie mieszkańcy Powiatu Białostockiego doświadczający przemocy domowej oraz osoby, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.

Przemoc jest to  jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących,  w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Przemoc domowa charakteryzuje się tym, iż jest intencjonalna (zamierzone działanie mające na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary), narusza prawa i dobra osobiste osoby doświadczającej przemocy, powoduje cierpienie i ból oraz poczucie bezsilności.

Przemoc występuje w sytuacji nierównowagi sił, często w stosunku do osób słabszych fizycznie, psychicznie, o niższym poczuciu własnej wartości i zależnych od osoby stosującej przemoc.

    Przemoc w rodzinie może przybierać różne formy, np:

  1. Przemoc fizyczna:  popychanie, kopanie, szczypanie, bicie.
  2. Przemoc psychiczna: wyśmiewanie poglądów, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, ograniczenia snu i pożywienia, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, stosowanie gróźb, odmowa uczuć, szacunku czy własnego zdania, wymuszanie posłuszeństwa, upokarzanie, zawstydzanie.
  3. Przemoc seksualna: gwałt, wymuszanie stosunku, innych czynności seksualnych lub nieakceptowanych form pożycia seksualnego, również w stosunku do osób poniżej 15 roku życia, obnażanie się przy kimś bez jego zgody,
  4. Przemoc ekonomiczna : okradanie, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej lub świadome nie łożenie na utrzymanie rodziny, niezaspokajanie podstawowych, materialnych potrzeb rodziny, zaciąganie długów i kredytów bez zgody współmałżonka/partnera,
  5. Cyberprzemoc to zachowanie, które przy użyciu nowych technologii komunikacyjnych i informatycznych (komunikatorów, czatów, blogów, stron internetowych, mediów społecznościowych, SMS-ów, MMS-ów) ma na celu skrzywdzenie danej osoby bądź grupy.
  6. Zaniedbanie – zaniedbanie emocjonalno-intelektualne, np. brak fizycznego lub słownego wyrażania uczuć, brak wsparcia emocjonalnego lub zaniedbanie fizyczne, np. brak ochrony, nieadekwatna higiena i brak opieki medycznej, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, nieudzielenie pomocy.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej udziela wsparcia oraz specjalistycznego poradnictwa psychologicznego i socjalnego w następujących dniach i godzinach:

  • Psycholog – w każdą środę od 15.00 do 19.00

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu wizyty pod nr tel.  85 732 27 32 w. 1

  • pracownik socjalny – w godzinach pracy Centrum:

poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 7.30 do 15.30, w środy od 11.00 do 19.00

Informacje są udzielane również telefonicznie pod numerami telefonów:

85 732 17 72, 85 732 24 46 lub 85 732 27 32 w. 1

W Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Białymstoku funkcjonującym ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku mogą uzyskać pomoc również osoby stosujące przemoc domową poprzez udział w:

  • oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
  • programie psychologiczno-terapeutycznym.

 Jeśli:

  • masz trudności z radzeniem sobie z złością i agresją, chcesz dobrowolnie uczestniczyć  w programie w celu zmiany swoich zachowań i poprawy relacji z najbliższymi;
  • stosujesz  przemoc psychiczną, fizyczną, seksualną lub ekonomiczną wobec osób najbliższych;
  • posiadasz nałożony przez Sąd obowiązek uczestnictwa w programie. 

Te spotkania są dla Ciebie!

Bliższych informacji udziela pracownik POIK pod nr. tel. 85 732 24 46 lub tel. 85 732 27 32) – poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 7.30 do 15.30, w środy od 11.00 - 19.00

 

 

 

UWAGA!

Telefony wsparcia:

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia”

800 120 002

niebieskalinia@niebieskalinia.info

 Telefon Zaufania do Dzieci i Młodzieży

116 111

Czynny codziennie od 12 do 2 w nocy; możliwość całodobowego przesyłania wiadomości przez stronę www.116111.pl

Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji

22 594 91 00

Czynny w każdą środę-czwartek od 17 do 19. Koszt połączenia jak na numer stacjonarny według taryfy Twojego operatora telefonicznego.

Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 702 222

Całodobowa i bezpłatna

Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich

800 108 108

Czynna w dni powszednie od 14 do 20.

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

116 123

Bezpłatnie, codziennie w godz. 14 – 22